Dětské batohy, polštáře a deky za nejlepší ceny na internetu


Bimboland - hračky pro všechny děti

Nové komentáře

Sázení ovocných stromů

good job and thanks information https://goo.gl/uHqTng || https://goo.gl/2WwzGX || https://goo.gl/4S8Dcs

Zaslal/a: Menyembuhkan-Penyakit-Ti  •  Čas: 15.9.2017 6:13

Jedlé plody

thank you for your attention https://goo.gl/T1nNf6 || https://goo.gl/s5UZod || https://goo.gl/B1bbuV

Zaslal/a: Umpan-Pancing-Ikan-Lele  •  Čas: 12.9.2017 9:18

Pampeliškový med

the Radar EV Path rolex replica uk based on personal aesthetic and performance preferences.Nike Vision took a brand-new approach with its lenses, creating oakley outlet a one-piece shield construction meant to provide a seamless Replica Hermes Handbags ...

Zaslal/a: aa123  •  Čas: 12.9.2017 5:26

Hrušeň

used by mountain Replica Hermes Handbags bikers, the Jawbreaker, for example, needing to handle the force and head movement oakley replica with high grip. A track sprinter, however, using the EVZero doesn't need that grip, but IWC replica watches w...

Zaslal/a: aa123  •  Čas: 12.9.2017 5:25

Chodská Úhlava

Kerri Walsh Breitling rolex watches says she finds the Prizm Field applicable for beach volleyball as whites and blues gets enhanced, allowing the ball and the sky to remain clear.The eight lenses can all fit in one of the rolex replica uk five oakley o...

Zaslal/a: aa123  •  Čas: 12.9.2017 5:24
Kategorie: Rady ze zahrady

Ptačí budka - výroba

Výroba budky pro ptáky je poměrně jednoduchá. S tímto návodem ji zvládne vyrobit téměř každý.

Zásady výroby

Na dřevěnou budku použijeme prkna o tloušťce 2 - 2,5 cm, která ohoblujeme pouze z jedné strany. Stranu, která bude uvnitř budky necháme neohoblovanou, abychom usnadnili ptákům zachytávání na stěnách. Do dna vyvrtáme jeden až čtyři otvory, aby mohla odtéct voda. Dno zásadně připevňujeme mezi stěny, nikoliv ze spodu. Budka musí být otvíratelná, abychom ji mohli po skončení hnízdění vyčistit od zbytků potravy a podestýlky, kterou ptáci do budky nanosí.
Do budky nesmí zatékat - raději ji odkloníme od kmene víc než méně (ptákům nevadí, když je dutina nakřivo). Při přibíjení budek s lištou necháme u hřebíků rezervu, tloustnoucí strom si je postupně vtahuje.

Zásady vyvěšování

Budku pověsíme na místo, kde nebude vystavena přímému slunečnímu záření a velkému větru. Nejoptimálnější je budku orientovat na jižní stranu. Nejlepší čas na pověšení budky je podzim až zima. Sýkorám, rehkovi, lejskovi bělokrkému, brhlíkovi, špačkovi či krutihlavovi pověsíme budku ve výšce 2 až 5 metrů nad zemí na strom v zahradě, platí zásada: čím větší pták, tím, budku umisťujeme výše. Na budku nikdy nepřipevňujte bidýlko. Dbáme na to, aby těsně u výletového otvoru nebyly větve.

 Rozměry ptačích budek v cm pro jednotlivé ptáky

 

Druh

Výška budky

Rozměry dna

Průměr vletového otvoru

Sýkora modřinka, babka, úhelníček

25

12 x 12

2,6 - 2,8

Sýkora koňadra, lejsek, černohlavý a bělokrký, brhlík, rehek zahradní

25

12 x 12

3,2

Špaček, krutihlav

30

15 x 15

4,5 - 5

Polobudka pro poštolky

35

45 x 30

Horní polovina přední stěny

Holub doupňák, mandelík, kavka

45

20 x 20

9

Puštík obecný

45 - 50

25 x 25

13

 
Čištění a údržba ptačí budky

Čištění provádíme na podzim. V zimě mohou v budkách ptáci přespávat a na jaře ptáky raději nerušíme. Z budky odstraníme staré hnízdo a všechny jeho zbytky. S hnízdem odstraňujeme i ptačí parazity, kteří se v něm schovávají.
Při čištění zkontrolujeme stav budky. Pozor musíme dát především na rozštípnutá prkna pod vletovým otvorem - ptáci by se ve spáře mohli zachytit nohou a uhynout. Je-li vletový otvor rozštípnutý, ihned vyměníme celou přední stěnu.

Postup výroby budky pro sýkorky dle fotografií

Potřebujeme: prkna o tloušťce 2 až 2,5 cm, pilku na dřevo, metr, tužku, vrtačku, hřebíky, hnědou barvu a štětec, hřebíky a trošku šikovnosti.

1)     Nařežeme si prkna.
2)     Do předního dílu přibližně ve 2/3 až 4/3 ode dna vyvrtáme vletový otvor.
3)     Nařeže si dno, tak aby se vešlo mezi stěny a vyvrtáte do každého rohu díru o průměru 5 mm.
4)     Zadní díl hřebíky připevníme na lištu.
5)     Hřebíky připevníme pravý boční díl na zadní díl.
6)     Hřebíky připevníme levý boční díl na zadní díl.
7)     Dno připevníme mezi boční díly.
8)     Přední díl připevníme v horní části k bočním dílům.
9)     Přední díl připevníme dole tak, že hřebík natlučeme na boční díl do půlky a ohneme jej na přední díl. Budeme tudy provádět čištění.
10)  Připevníme střechu.
11)  Natřeme budku hnědou barvou.
12)  Budku pověsíme na zvolené místo.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, Budka odpovědět
Neni mně jasno když to mládě vyskočí z otvoru tak zbuchne na zem ,protože nemá zpevněné svaly a co se s ním stane.Vím, že mladý čáp nebo orel nebo káně cvičí na hnízde svaly a až potom vyletí do nebes. Jak udělat cvičnou plošinku pro mladou sýkorku?
, čeština odpovědět
Sýkorky jistě čeština nezajímá a bidlo či bydlo při výrobě budky taky nerozhoduje. 3
, vletový otvor odpovědět
Díky za návod, ale mám zkušenosti, že je nutno vletový otvor oplechovat jako ochrana před datlovitými, kteří chtějí proklovat větší otvor zřejmě k vlastnímu použití. Mirek
, Nejoptimálnější odpovědět
Vážený Tomáši, hledal jsem návod na výrobu ptačí budky a ve Vašem textu narazil na větu \"Nejoptimálnější je budku orientovat na jižní stranu\". Dovoluji si upozornit, že tvar \"optimální\" je tzv. absolutní superlativ, něco jako \"nejlepší ze všeho\". Tento superlativ nemá funkci srovnávací, ale označuje vysokou míru vlastnosti, a tudíž ho již dále nejde stupňovat. Obdobně nejde \"nejmaximálnější\" apod. Jinak věcně proti Vašemu návodu nic nemám a jistě je optimálně použitelný.
S pozdravem J.P.
, budky pro ptáky odpovědět
Vyznávám se,že jsem dosud z lenosti nijakou budku nevyrobil.Letos se zaříkávám,že se napravím, ač obtížně rozeznávám hřebík od vrutu a pletu si i občas vrtačku s vrtákem.
Nevím,jak dlouho lidé s láskou k přírodě budky staví,ale kdyby jen 500let,za tento čas zůstávají téměř vzhledově neměnné.Jsou tedy dokonalé,nebo \"novoty\" u vzhledu budek budou dalším nesmyslem.
Líbí se mi budky s povrchem s kůry,nebo ze samorostů,viděl jsem i umně pokryté mulčovací kůrou,či vzhledově připomínající hlídající kameru...
Češi a Moraváci jsou mj.národem nejlepších kutilů.Zhotovili jste všichni pro ptactvo na zahradě vzhledově budkový standard,nebo Váš cit k přírodě volil jinak?Chápu-li dobře,není důvod vzhled budek pro ptactvo nijak měnit,neboť jsou svým vzhledem nadčasové.Doufám,že to neudělají za nás číňané,či němci.Pokud ano,budiš \"my na takové prkotiny\" nemáme čas,ale vždy k naší škodě.
V úctě Vám všem;zahrádkářům-kutilům;díky za Vaše dílka; přinášející azyl ptactvu,který v této době nutně potřebuje. J.Elner
, výška otvoru odpovědět
Jak vysoko nade dnem má být vletový otvor?
icon odpověděl(a)
Do předního dílu přibližně ve 2/3 až 4/3 ode dna vyvrtáme vletový otvor.
odpověděl(a)
A kolik je přibližně ty 2/3 jak vysoko má být vletový otvor potřebovala bych to vědet přesně.
, Ptačí budka - výroba odpovědět
Fajn návod ale postrádám zde některé údaje například
v jaké výšce má být vletový otvor ode dna budky a
umístění budky pro jednotlivé hnízdící druhy..
Je zde zmíněna výška zavěšení 2,5 m zdá se mi to poněkud málo na špačka ,dále z bydílkem jako takovým mám zkušenost
určitě pro sýkory zejména při Prvním zabydlování budky
jen pokavad je na plocho ve formě krátké lišty v podobě hranolku o velikosti šíře vletového otvoru pod vletovým otvorem nikoliv v podobě (kulatiny) trnu zapuštěného pod vletovým otvorem tento typ bydílka již zmiňované jako trn zapuštěné pod vletovým otvorem mají rády větší druhy například špaček při vábení..a o umístění spravidla směr na jižní stranu..
icon odpověděl(a)
Dobrý den.
děkuji za Vaše připomínky a náměty. Článek jsem již upravil dle Vašich dobrých připomínek - výška vletového otvoru, orientace budky a výška zavěšení. Co se týká bydýlka je možné jej na budku připevnit dle vašeho nápadu, ale osobně s tím nemám zkušenosti. Pokud budou i další návštěvníci mít podobnou zkušenost jako Vy, tak upravím i tuto část článku.
Budu rád pokud zachováte přízeň těmto stránkám a i v budoucnu je budete navštěvovat.
Přeji hezký den a mnoho úspěchů při všech Vašich činnostech.

Tomáš
, bezva odpovědět
hej lidi hne ji dělejte jeto bezva bouda 5 10 9 3 2 1
odpověděl(a)
Tomáši, díky za návody. Ale ta čeština!