Dětské batohy, polštáře a deky za nejlepší ceny na internetu

Bimboland - hračky pro všechny děti

Nové komentáře

Roubování ovocných stromů

Dobrý den,je možné naroubovat na část sakury třešeň? Děkuji.

Zaslal/a: Blanka  •  Čas: 18.8.2016 21:52

Roubování ovocných stromů

dobrý den je možné roubovat švestky v létě děkuji Josef

Zaslal/a: Josef  •  Čas: 27.7.2016 20:47

Sázení ovocných stromů

chci se zeptat může se do stejne díry zasadit peckoviny np.odstranili jsme švestku achceme zasadit zase švestku,někde jsem četla že se to nemá.děkují za odpověd

Zaslal/a: jana  •  Čas: 26.7.2016 13:23

Borůvka Bleucrop

Dobrý den, mám 3 borůvky v kontejnerech, jednu 3letou v 15l a dvě 2leté v 5l. chystám se přesadit ty malé do 15l a tu velkou bych chtěl už dát do země. Kolik litrů rašeliny či směsy rašeliny s hrabankou byste doporučoval minimálně. Počítám minimálně 70l...

Zaslal/a: Buzek  •  Čas: 10.3.2016 10:36

Roubování ovocných stromů

Dobrý den,je možné naroubovat na sakuru višenˇ? Děkuji.

Zaslal/a: jirka  •  Čas: 26.1.2016 19:57
Kategorie: Rady ze zahrady

Pěstování Borůvek

Pěstování borůvek není tak složité jak by se na první pohled mohlo zdá. Je třeba ale dodržovat učitá pravidla. V tomto článku se dočtete jak správně borůvky pěstovat.

Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum) je známá spíše pod názvem borůvka zahradní, kanadská nebo velkoplodá. Ze dvou pěstitelských skupin a to vysokokeřových a nízkokeřových borůvek jsou u nás rozšiřovány převážně borůvky vysokokeřové.
Není výjimkou jejich záměna se zcela jiným rostlinným druhem např. zimolezem (Lonicera), který je nazýván jako Kamčatská borůvka nebo s muchovníkem (Amelanchier), který je nazýván jako Borůvkový stromek, případně jako Amelanchierova borůvka.
O pěstování borůvek je u nás zájem především mezi zahrádkáři. K jejich rozšiřování přispívá i nepravidelnost sklizní lesních borůvek a nájezdy sběračů borůvek, kdy po jejich nájezdu v lese téměř nic nezbude.
Podmínkou pro úspěšné pěstování borůvek je respektování jejich nároků na stanoviště, půdu a dodržování zásad pěstování. Nerespektování jejich nároků a nedodržování zásad pěstování vede k pěstitelským neúspěchům.
Borůvky začínají plodit 3 rokem, plná plodnost nastupuje 6 rokem. Keře jsou dlouhověké, běžně 30 let, někdy se dožívají až 60 let. V plné plodnosti se sklízí 2,5 až 6 kg (nebo dokonce i více) borůvek z jednoho keře.
Borůvka je sice samosprašná rostlina, ale výsadba dvou a více rostlin pozitivně ovlivní opylení a sklizeň. Nejlépe je vysadit několik různých odrůd, nejraději z každé skupiny dle doby plodnosti (kvetení), prodloužíme si tím dobu sběru plodů až do pozdního léta.
Plody jsou uspořádány v hroznech. Sklizeň je postupná, trvá přibližně 1 měsíc. Jak postupně keř rozkvétá, tak i zraje.
Plody borůvek obsahují vitamíny, minerální látky a barviva, které mají mimořádně příznivý vliv na lidský organismus, zvyšují obranyschopnost, výborně působí proti průjmům. Částečně pomáhají při léčbě cukrovky, dny a revmatismu. Lidové léčitelství doporučuje každému sníst ročně alespoň 1,5 kg čerstvých borůvek pro vyčištění organismu.

Výběr odrůdy:

Od roku 1985, kdy začal ve spojených státech Dr. Coville se šlechtěním divoce rostoucích borůvek bylo vyšlechtěno mnoho odrůd a vznikají stále nové. Šlechtění se zaměřuje zejména na velikost a chuť plodů. Důležitým údajem při koupi je zda jsou rostliny množeny vegetativně (řízkováním). Semenáče jsou sice vitálnější, ale kvalita plodů bývá výrazně nižší.
Výběr odrůdy není zrovna lehkou záležitostí. Různé odrůdy se liší chutí a velikostí plodů, velikostí rostlin, dobou zrání atd.

Osvědčené odrůdy:
Ranné - Earliblue, Duke
Středně ranné - Blueray, Bruecrop
Polopozdní - Berkeley
Pozdní - Herbert, Jersey,

Volba stanoviště:

Základním požadavkem je zvýšená půdní kyselost - PH kolem 4,5 a zvýšená půdní vlhkost. Na sušších stanovištích je důležitá závlaha a to hlavně v době tvorby plodů. Borůvky patří k rostlinám citlivým na vápník a chlor.
I když není až tak rozhodující, zda jsou rostliny pěstované na plném slunci či v polostínu volíme raději slunné stanoviště kde jsou sklizně ranější a plody aromatičtější.

Výsadba:

Vysazujeme do kyselé půdy, nejraději do rašeliny. Nejlepší dobou na výsadbu je jaro, kdy mají rostliny dostatek času řádně zakořenit.
Vykopeme jámu o rozměrech minimálně 0,5x0,5x0,5 metru, čím větší, tím lepší. Do vykopané jámy dáme na dno i po stranách netkanou textilii nebo fólii do které uděláme několik malých dírek. Potom dáme do celé jámy rašelinu (vím, že je to poměrně nákladné, ale určitě se to vyplatí a rostlina bude dobře růst a plodit).
Před výsadbou namočíme kořeny rostliny na cca 2 hodiny do vody a poté sázíme do připravené půdy. Rostlinu zasadíme o několik cm níže než byla pěstována a výhony zkrátíme o polovinu. Vzhledem k velikosti dospělých keřů 150 až 180 cm je sázíme ve vzdálenosti cca 1,5 metru od sebe nebo ve sponu 2x1 metr.

Kultivace:

Borůvky mají mělký kořenový systém, proto povrch kultivujeme velmi opatrně, max. 5 cm ve vzdálenosti 60 cm od rostliny. Při hlubší kultivaci by mohlo dojít k poškození kořenového systému. Pro udržení vlhkosti půdy a i jako ochrana proti plevelů okolí rostlin mulčujeme. Jak mulčovat je popsáno v článku:  Mulčování

Hnojení:

Při hnojení se musíme důsledně vyvarovat hnojiv s obsahem chloru a vápna. Nejlepší volbou je používání hnojiv určených přímo na borůvky. V prvním roce nehnojíme, protože kořeny jsou citlivé a mohlo by dojít k jejich poškození. V dalších letech již hnojíme v množství dle návodu k danému hnojivu. Hnojivo rovnoměrně rozprostřeme na povrch půdy a zasypeme mulčem. Po odkvětu již nehnojíme, dřevo keře by špatně vyzrálo a mohlo by vymrznout.

Řez:
Cílem řezu je dosáhnou co největší sklizně kvalitních plodů. Dřevo borůvek je plodné několik let a proto se mohou borůvky nechat přirozeně růst jako keře.
Řez provádíme koncem zimy, nejlepší dobou je únor. V tu dobu dobře poznáme květní pupeny, které jsou v porovnání s listovými nápadně kulatější. Více v článku: Řez bobulovin


V současné době pěstuji tyto borůvky:                                                                                                 Borůvka BleucropBorůvka Heidi - Borůvka zahradníBorůvka nízká

Přeji vám mnoho zdaru při pěstování vašich borůvek.

print Formát pro tisk