Dětské batohy, polštáře a deky za nejlepší ceny na internetu


Bimboland - hračky pro všechny děti

Nové komentáře

Sázení ovocných stromů

good job and thanks information https://goo.gl/uHqTng || https://goo.gl/2WwzGX || https://goo.gl/4S8Dcs

Zaslal/a: Menyembuhkan-Penyakit-Ti  •  Čas: 15.9.2017 6:13

Jedlé plody

thank you for your attention https://goo.gl/T1nNf6 || https://goo.gl/s5UZod || https://goo.gl/B1bbuV

Zaslal/a: Umpan-Pancing-Ikan-Lele  •  Čas: 12.9.2017 9:18

Pampeliškový med

the Radar EV Path rolex replica uk based on personal aesthetic and performance preferences.Nike Vision took a brand-new approach with its lenses, creating oakley outlet a one-piece shield construction meant to provide a seamless Replica Hermes Handbags ...

Zaslal/a: aa123  •  Čas: 12.9.2017 5:26

Hrušeň

used by mountain Replica Hermes Handbags bikers, the Jawbreaker, for example, needing to handle the force and head movement oakley replica with high grip. A track sprinter, however, using the EVZero doesn't need that grip, but IWC replica watches w...

Zaslal/a: aa123  •  Čas: 12.9.2017 5:25

Chodská Úhlava

Kerri Walsh Breitling rolex watches says she finds the Prizm Field applicable for beach volleyball as whites and blues gets enhanced, allowing the ball and the sky to remain clear.The eight lenses can all fit in one of the rolex replica uk five oakley o...

Zaslal/a: aa123  •  Čas: 12.9.2017 5:24
Kategorie: Rady ze zahrady

Pěstování Borůvek

Pěstování borůvek není tak složité jak by se na první pohled mohlo zdá. Je třeba ale dodržovat učitá pravidla. V tomto článku se dočtete jak správně borůvky pěstovat.

Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum) je známá spíše pod názvem borůvka zahradní, kanadská nebo velkoplodá. Ze dvou pěstitelských skupin a to vysokokeřových a nízkokeřových borůvek jsou u nás rozšiřovány převážně borůvky vysokokeřové.
Není výjimkou jejich záměna se zcela jiným rostlinným druhem např. zimolezem (Lonicera), který je nazýván jako Kamčatská borůvka nebo s muchovníkem (Amelanchier), který je nazýván jako Borůvkový stromek, případně jako Amelanchierova borůvka.
O pěstování borůvek je u nás zájem především mezi zahrádkáři. K jejich rozšiřování přispívá i nepravidelnost sklizní lesních borůvek a nájezdy sběračů borůvek, kdy po jejich nájezdu v lese téměř nic nezbude.
Podmínkou pro úspěšné pěstování borůvek je respektování jejich nároků na stanoviště, půdu a dodržování zásad pěstování. Nerespektování jejich nároků a nedodržování zásad pěstování vede k pěstitelským neúspěchům.
Borůvky začínají plodit 3 rokem, plná plodnost nastupuje 6 rokem. Keře jsou dlouhověké, běžně 30 let, někdy se dožívají až 60 let. V plné plodnosti se sklízí 2,5 až 6 kg (nebo dokonce i více) borůvek z jednoho keře.
Borůvka je sice samosprašná rostlina, ale výsadba dvou a více rostlin pozitivně ovlivní opylení a sklizeň. Nejlépe je vysadit několik různých odrůd, nejraději z každé skupiny dle doby plodnosti (kvetení), prodloužíme si tím dobu sběru plodů až do pozdního léta.
Plody jsou uspořádány v hroznech. Sklizeň je postupná, trvá přibližně 1 měsíc. Jak postupně keř rozkvétá, tak i zraje.
Plody borůvek obsahují vitamíny, minerální látky a barviva, které mají mimořádně příznivý vliv na lidský organismus, zvyšují obranyschopnost, výborně působí proti průjmům. Částečně pomáhají při léčbě cukrovky, dny a revmatismu. Lidové léčitelství doporučuje každému sníst ročně alespoň 1,5 kg čerstvých borůvek pro vyčištění organismu.

Výběr odrůdy:

Od roku 1985, kdy začal ve spojených státech Dr. Coville se šlechtěním divoce rostoucích borůvek bylo vyšlechtěno mnoho odrůd a vznikají stále nové. Šlechtění se zaměřuje zejména na velikost a chuť plodů. Důležitým údajem při koupi je zda jsou rostliny množeny vegetativně (řízkováním). Semenáče jsou sice vitálnější, ale kvalita plodů bývá výrazně nižší.
Výběr odrůdy není zrovna lehkou záležitostí. Různé odrůdy se liší chutí a velikostí plodů, velikostí rostlin, dobou zrání atd.

Osvědčené odrůdy:
Ranné - Earliblue, Duke
Středně ranné - Blueray, Bruecrop
Polopozdní - Berkeley
Pozdní - Herbert, Jersey,

Volba stanoviště:

Základním požadavkem je zvýšená půdní kyselost - PH kolem 4,5 a zvýšená půdní vlhkost. Na sušších stanovištích je důležitá závlaha a to hlavně v době tvorby plodů. Borůvky patří k rostlinám citlivým na vápník a chlor.
I když není až tak rozhodující, zda jsou rostliny pěstované na plném slunci či v polostínu volíme raději slunné stanoviště kde jsou sklizně ranější a plody aromatičtější.

Výsadba:

Vysazujeme do kyselé půdy, nejraději do rašeliny. Nejlepší dobou na výsadbu je jaro, kdy mají rostliny dostatek času řádně zakořenit.
Vykopeme jámu o rozměrech minimálně 0,5x0,5x0,5 metru, čím větší, tím lepší. Do vykopané jámy dáme na dno i po stranách netkanou textilii nebo fólii do které uděláme několik malých dírek. Potom dáme do celé jámy rašelinu (vím, že je to poměrně nákladné, ale určitě se to vyplatí a rostlina bude dobře růst a plodit).
Před výsadbou namočíme kořeny rostliny na cca 2 hodiny do vody a poté sázíme do připravené půdy. Rostlinu zasadíme o několik cm níže než byla pěstována a výhony zkrátíme o polovinu. Vzhledem k velikosti dospělých keřů 150 až 180 cm je sázíme ve vzdálenosti cca 1,5 metru od sebe nebo ve sponu 2x1 metr.

Kultivace:

Borůvky mají mělký kořenový systém, proto povrch kultivujeme velmi opatrně, max. 5 cm ve vzdálenosti 60 cm od rostliny. Při hlubší kultivaci by mohlo dojít k poškození kořenového systému. Pro udržení vlhkosti půdy a i jako ochrana proti plevelů okolí rostlin mulčujeme. Jak mulčovat je popsáno v článku:  Mulčování

Hnojení:

Při hnojení se musíme důsledně vyvarovat hnojiv s obsahem chloru a vápna. Nejlepší volbou je používání hnojiv určených přímo na borůvky. V prvním roce nehnojíme, protože kořeny jsou citlivé a mohlo by dojít k jejich poškození. V dalších letech již hnojíme v množství dle návodu k danému hnojivu. Hnojivo rovnoměrně rozprostřeme na povrch půdy a zasypeme mulčem. Po odkvětu již nehnojíme, dřevo keře by špatně vyzrálo a mohlo by vymrznout.

Řez:
Cílem řezu je dosáhnou co největší sklizně kvalitních plodů. Dřevo borůvek je plodné několik let a proto se mohou borůvky nechat přirozeně růst jako keře.
Řez provádíme koncem zimy, nejlepší dobou je únor. V tu dobu dobře poznáme květní pupeny, které jsou v porovnání s listovými nápadně kulatější. Více v článku: Řez bobulovin


V současné době pěstuji tyto borůvky:                                                                                                 Borůvka BleucropBorůvka Heidi - Borůvka zahradníBorůvka nízká

Přeji vám mnoho zdaru při pěstování vašich borůvek.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, borůvka odpovědět
Dobrý den, nějak nemůžu nikde objevit jakými chorobami a škůdci mohou borůvky trpět. Mšice, padlí, rez a j. ? Děkuji.
, borůvka odpovědět
Dobrý den, mám na zahradě borůvku,letos plodí poprvé. Na keři jsou již asi dva měsíce zelené tvrdé plody, stále beze změny. Je to normální? Jak dlouho plod dozrává? Keř je na slunci dopoledne.
Děkuji
icon odpověděl(a)
Dobrý den.
Borůvky dozrávají v červenci a srpnu, dle odrůdy. Sklizeň je postupná, trvá přibližně 1 měsíc. Jak postupně keř rozkvétá, tak i zraje.
, zimolez kamčatský odpovědět
Dobrý den, mám již 5 let 2 keříky zimolezu kamčatského. Je pouze cca 60cm vysoký, zato je moc hustý. Na jaře je krásně obsypaný květy, takže se těšíme na úrodu, ale v době zrání najdeme pouze pár kousků. Nevím které výhony vyřezat, kolik by jich mělo na keříku být...
Moc děkuji za radu, L.
icon odpověděl(a)
Dobrý den.
Zimolez není potřeba prořezávat. Možnou příčinou, proč máte málo plodů mohou být ptáci. Těm plody moc chutnají a jsou schopni "oholit" celý keř. Zkuste cca týden po květu "zadalit" keř do sítě proti ptákům. My musíme dávat síť každý rok, pokud ji nedáme, tak ptáci vše sezobou.
, kanadská boruvka odpovědět
Mužu jíí zasadit ke smrkům 3 3 3
icon odpověděl(a)
Dobrý den. Borůvky je možné zasadit ke smrkům. Myslete přitom na vhodné stanoviště (plné slunce či v polostín, volíme raději slunné stanoviště, kde jsou sklizně ranější a plody aromatičtější).
, Amalanchier.borůvka odpovědět
Zajímá mě,proč mi naše Amal.borůvka skoro neroste, nekvete
ani neplodí.Vše jsme udělali dle návodu, půda je kyselejší, velmi úrodná, dobře zaléváme a nic.. Máme ji cca 3 roky,
má tak 5 větviček 30cm a skoro neroste.
icon odpověděl(a)
Dobrý den.
Doporučuji na podzim vyměnit zeminu a naradit ji rašelinou.
Pokud to nepomůže, tak vyměnit rostlinu.
, dotaz - hnojení borůve odpovědět
Mám dotaz - dají se borůvky Heidi hnojit hořkou solí, kterou se hnojí okrasné keře?
icon odpověděl(a)
Dobrý den.
Doporučuji borůvky hnojit výhradně hnojivem určeným na borůvky.
, Sadba odpovědět
Mám dotaz dostali jsme sazenici kanadské borůvky v květináči. Chtěli bychom ji vysadit na zahradě je to možné ještě letos nebo máme počkat do jara a jak se v tom případě o ni postarat aby přezimovala v pořádku. Děkuji předem za odpověď.
icon odpověděl(a)
Dobrý den.
Můžete sázet ještě v tuto dobu, rostlinka by to měla zvládnout.
, Borůvky odpovědět
Dobrý den, prosím Vás chci si koupit dvě sazenice borůvek od firmy Starkel. Jedná se o Hroznovitou borůvku ´Emilly´
a o Borůvku ´Heidi´, píšou tam, že je lepší, mít více rostlin pro lepší úrodu. Prosím Vás, musím si koupit od každé té odrůdy dvě nebo stačí jedna Emilly a jedna Heidi? Děkuji za odpověď Alena Nováková
icon odpověděl(a)
Dobrý den.
Borůvku Heidi pěstuji. Mohu Vám ji doporučit, dobře roste a plodí velké, velmi chutné plody. Je to ranná odrůda.
Borůvku Emilly na zahrádce nemám, ale dle informací od firmy Starkl je to také ranná odrůda.
Pokud tomu tak opravdu je, pak Vám k dobré úrodě stačí od každé rostliny jedna sazenice.
Přeji Vám mnoho úspěchů při Vašem zahradničení.