Zdroj: https://www.uhliste.cz/pestovane-rostliny/nashi  •  Vydáno: 7.7.2010 13:50  •  Autor: Tomas

Nashi

Odrůda: Hosui

Odrůda: Hosui
Původ: zahradní centrum Slivoň, Slaný - Lotouš
Termín sázení: říjen 2008

Popis rostliny:


Nashi je japonské slovo znamenající hrušeň. Běžně jsou hrušně asijského původu ve světě nazývány jako Asijské hrušně, Orientální hrušně, Japonské nebo Čínské hrušně. V asijských zemí se pěstují již nejméně 3 tisíce let (Čína), v Japonsku od 7 století.
Hosui je ranná japonská odrůda, která má zpočátku bujný růst, který později zpomaluje. Listy jsou eliptické až oválné, 5 - 10 cm dlouhé, čepel je často po obvodu pilovitá. Květy vytváří chocholičnaté květenství obsahující 5 až 7 (někdy i více) květů, které vykvétají z terminálních nebo smíšených pupenů na krátkých plodonoších. Rostlina je cizosprašná, opylovačem může být další odrůda Nashi nebo evropská hrušeň kvetoucí ve stejnou dobu. Do plodnosti nastupuje velmi brzy, již druhým rokem je nutná probírka plodů. Plod je kulovitého tvaru, zlatavě hnědý až hnědý, pevný. Dužnina je šťavnatá, aromatická a velmi dobrá.

10.5.2010

Stromek pěkně kvete, snad i letos budou nějaké plody.


11.10.2009

Tak se to povedlo a letos poprvé sklízíme plody. Jsou sice jenom 2 (na fotografiích je na stromku již jen jedno, druhé spadlo dříve než jsem jej stačil vyfotit), ale jsou moc dobré.

27.4.2009

I když je stromek na zahradě 1. rokem, tak kvete. Nepředpokládám, že bude moc plodů, ale možná ochutnáme.