Zdroj: https://www.uhliste.cz/choroby-rostlin/broskvon-choroby-na-broskvonich  •  Vydáno: 8.1.2009 23:57  •  Autor: Tomas

Broskvoň - choroby na broskvoních

Kadeřavost broskvoně, Moniliová hniloba plodů a Padlí broskvoně - to jsou nejčastější choroby napadající broskvoně.

Kadeřavost broskvoně - Taphrina deformans

Napadány jsou především listy, méně často letorosty. Během rašení a růstu se na nich objevují vypouklé skvrny různých velikostí barvy světle zelené nebo červené. Tyto skvrny se velmi rychle zvětšují, zduřují a tím deformují (zkadeřavějí) listovou čepel. Na spodní části napadeného listu se tvoří bělavý až šedavý povlak.

Ochrana

Během vegetace odstraňování napadených listů.
Nutná chemická ochrana přípravky proti kadeřavosti.Moniliová hniloba plodů - Monilinia laxa

 Slupka i dužnina plodů všech měkne a hnědne. Na hnědých skvrnách se vytvářejí špinavě bílé polštářky. Tyto polštářky jsou většinou uspořádány v soustředných kruzích. Napadené plody opadávají, ale velmi často zůstávají mumifikované viset na stromech a jsou zdrojem další nákazy.

Ochrana

V zimě odstranění mumifikovaných plodů - zabránění šíření choroby.
Chemická preventivní ochrana květů a následně plodů.


Padlí broskvoně - Sphaerotheca pannosa

Na mladých listech na koncích letorostů vznikají bílé skvrny, které se postupně zvětšují. Listy se deformují, hnědnou a opadávají. Bílé skvrny vznikají i na letorostech, které se pak deformují, zastavují růst a od vrcholů zasychají. Nejvýraznější, i když méně časté, je poškození plodů, kde vznikají okrouhlé skvrny, které jsou nejdříve bělavé, později hnědé.

Ochrana

Provzdušňování koruny stromu.
Chemická ochrana přípravky proti padlí.


Jaké použít přípravky a v kterou dobu najdete zde:Ochrana ovocných stromů a keřů