Skvrnitost listů třešně a višně - Blumeriella jaapii
Choroba přezimuje na napadených listech. Nejdříve na starších listech třešní a višní vznikají vínově červené, později hnědofialové, 1 až 2 mm velké skvrny, které jsou zpočátku difúzní, později ostře ohraničené. Počet skvrn se zvyšuje a často se spojují. Listy následkem napadení žloutnou nebo červenají, postupně nekrotizují, deformují se a opadávají a to většinou dříve než dozrají plody. Následkem toho letorosty špatně rostou a vyzrávají a snadněji namrzají. Velikost plodů se podstatně zmenšuje. Výjimečně dochází i k napadení stopek, listových řapíků a někdy dokonce i plodů.
Ochrana:
Odstranění a likvidace napadeného listí.
Chemická ochrana - provedení správného předjarního a jarního postřiku.
Rakovinné odumírání větví - Pseudomonas syringae, Leucostoma cincta,
Na větvích a kmenech vznikají nekrotické, tmavě hnědé skvrny, které jsou zpočátku mírně propadlé, ale postupně se zvětšují a napadají i vodivá pletiva. Nekrózy vznikají nejčastěji v místě větvení, v okolí čípků, odumřelých větviček nebo v místech nejrůznějších poranění. Dřevo pod napadenou kůrou je hnědé vlivem toxinů, které produkují patogenní houby.
Části dřevin nad postiženými místy mají kratší přírůstky, žloutnou, vadnou a postupně odumírají. Na postižených místech velmi často vzniká silný klejotok.
Ochrana:
Chemická ochrana - provedení správného předjarního a jarního postřiku.
Moniliová hniloba plodů - Monilinia laxa
Slupka i dužnina plodů všech měkne a hnědne. Na hnědých skvrnách se vytvářejí špinavě bílé polštářky. Tyto polštářky jsou většinou uspořádány v soustředných kruzích. Napadené plody opadávají, ale velmi často zůstávají mumifikované viset na stromech a jsou zdrojem další nákazy.
Ochrana:
V zimě odstranění mumifikovaných plodů - zabránění šíření choroby.
Chemická preventivní ochrana květů a následně plodů.
Jaké použít přípravky a v kterou dobu najdete zde:Ochrana ovocných stromů a keřů